Αρχική σελίδα » Διάρθρωση » Ειδική διδακτική και πρακτικη άσκηση

Θεματική Περιοχή 3: Ειδική Διδακτική και Πρακτική Άσκηση

Οι ειδικευόμενοι στο ΠΠΔΕ Αγγλικής υποχρεούνται να συμμετάσχουν σε δύο (2) μαθήματα που περιλαμβάνονται στο ΠΠΣ του Τμήματος, αλλά προσφέρονται αποκλειστικά στους εκπαιδευόμενους της ειδίκευσης κατά το 7ο και το 8ο εξάμηνο των σπουδών τους. Σημειώνεται ότι το μάθημα Πρακτική Άσκηση 2: Διδακτική Άσκηση στο σχολείο μπορούν να το επιλέξουν οι φοιτητές  εφόσον έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς τα δύο μαθήματα κορμού «Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία» και «Μέθοδοι και Πρακτικές Διδασκαλίας της Αγγλικής». Με αλλα λόγια τα υποχρεωτικά μαθήματα του 5ου και του 6ου εξαμήνου είναι προαπαιτούμενα για το μάθημα ΠΑ2.

Τα δύο μαθήματα που εμπίπτουν στην 3η θεματική περιοχή είναι τα εξής:

• Πρακτική Άσκηση 1: Προπαιδαγωγικές Εφαρμογές της Διδακτικής της Αγγλικής, το οποίο προβλέπει προετοιμασία για την ενασχόληση στην σχολική τάξη μέσω σεμιναρίων στην πανεπιστημιακή τάξη από εκπαιδευτικούς εκπαιδευτικών.
  • Πρακτική Άσκηση 2: Διδακτική Άσκηση στο Σχολείο, το οποίο συνεπάγεται παρακολούθηση μαθημάτων στο σχολείο και διδακτική εξάσκηση εννέα (9) περίπου εβδομάδων (50 περίπου ωρών) και ανάπτυξη Διδακτικού Πορτφόλιο βασισμένο στις προδιαγραφές του ΕυρωπαΪκού Πορτφόλιο για Εκπαιδευόμενους Καθηγητές Ξένων Γλωσσών.